Peeling chemiczny
Obok peelingu enzymatycznego i mechanicznego jest jeszcze peeling chemiczny. Zabieg medycyny estetycznej, który polega na aplikacji mieszanki chemicznej, aby usunąć martwy naskórek. Peeling chemiczny w domu jest możliwy jednak należy pamiętać, że jest on najbardziej inwazyjny i zaleca się, żeby był wykonywany ze szczególną ostrożnością. Zastanawiasz się co to jest peeling chemiczny? Sprawdź informacje poniżej.
Na czym polega peeling chemiczny – jak działa peeling chemiczny
Zacznijmy od tego co to jest peeling chemiczny. To zabieg polegający na aplikacji jednej lub kilku substancji chemicznych na skórę w celu odnowy komórek. Przed jego wykonaniem skóra jest dokładnie oczyszczana. Jak działa peeling chemiczny? Przy jego wykonywaniu zalecane jest, aby posiadać odpowiednią wiedzę, niewłaściwy dobór substancji lub ich za duże stężenie może wywołać poparzenia skóry. Jego działanie jest widoczne zaraz po zabiegu – złuszczenie naskórka. Działa również długotrwale i prowadzi do regeneracji skóry oraz produkcji przez nią kolagenu. Niestety w zależności od rodzaju posiadanej skóry po zabiegu możliwe jest odczuwanie bólu, dlatego zalecane są zimne okłady i brak ekspozycji na słońce. Skoro wiemy już na czym polega peeling chemiczny, sprawdźmy co jeszcze warto o nim wiedzieć przed zabiegiem.
Dla kogo jest peeling chemiczny – peeling chemiczny na trądzik?
Ten rodzaj peelingu polecany jest szczególnie osobą borykającym się z problemem trądziku oraz przebarwieniami. Zastanawiając się dla kogo jest peeling chemiczny, przyjrzyj się swojej skórze. Poniżej problemy w walce z którymi pomoże Ci peeling chemiczny:
- przebarwienia np. plamy pigmentacyjne, piegi,
- zmiany trądzikowe,
- zmiany po trądzikowe np. blizny,
- drobne, płytkie zmarszczki,
- skóra zniszczona przez zbyt długą ekspozycją na słońce (proces fotostarzenia się skóry)
- nadprodukcja sebum,
- rozszerzone pory.
Peeling chemiczny wykonuje się zarówno na skórze twarzy jak i szyi, dekoltu czy dłoni.
Peeling chemiczny przeciwwskazania
Stosuje się peeling chemiczny na trądzik, jeżeli jednak posiadasz skórę wrażliwą unikaj tego rodzaju zabiegu. Może on jeszcze bardziej podrażnić skórę, a nawet doprowadzić do infekcji. Jest odradzany:
- kobietom w ciąży,
- kobietom karmiącym,
- osobom na terapii sterydowej,
- chorującym na opryszczkę.
Peeling chemiczny przeciwwskazania:
- egzema,
- atopowe zapalenie skóry,
- poparzenie słoneczne.
Jaki peeling chemiczny wybrać
Wybór peelingu następuje w odniesieniu do fototypu skóry oraz jej kondycji. W zależności do głębokości działania może być:
- głęboki – substancje oddziałują nie tylko na naskórek, ale i skórę właściwą, ważne jest, aby ten rodzaj peelingu wykonać u specjalisty, redukuje blizny i zmarszczki,
- średni – idealny do usuwania drobnych, płytkich zmarszczek i przebarwień, działa zarówno na naskórek jak i skórę właściwą, ale nie tak inwazyjnie i silnie jak peeling głęboki,
- powierzchniowy – działa jedynie na naskórek, pomaga w walce z trądzikiem, po zabiegu skóra jest odżywiona i gładka.
Jeżeli nie posiadasz wystarczającej wiedzy jaki peeling chemiczny wybrać zapytaj specjalisty, aby przypadkowo nie zrobić sobie krzywdy. Mając już tą wiedzę peeling chemiczny w domu nie będzie dla Ciebie tajemnicą i będziesz mieć pewność, że przyniesie same korzyści.
Ile kosztuje peeling chemiczny
Koszty tego zabiegu jest zróżnicowany i zależy od wybranego rodzaju oraz obszaru zastosowania. Przedział cenowy peelingu powierzchniowego i średniego to 100 zł do 600 zł, natomiast głęboki to koszt rzędu nawet kliku tysięcy. Warto sprawdzić w kliku salonach kosmetycznych, ile kosztuje peeling chemiczny, ponieważ ceny mogą znacząco się różnić.
Peeling chemiczny to niezwykle skuteczny zabieg, należy jednak pamiętać, że jest najbardziej inwazyjnym rodzajem peelingu. Jest również najdroższy. W celu jego wykonania udaj się do specjalisty, nigdy nie eksperymentuj z nim nie mając odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, ponieważ efekty źle przeprowadzonego zabiegu mogą mieć przykre konsekwencje.