
Jak chronić skórę przed smogiem?
Praktycznie codziennie w okresie jesienno - zimowym słyszymy jak szkodliwy wpływ ma smog na nasz układ oddechowy. W wiadomościach, na różnych stronach internetowych ogłaszane są alerty smogowe informujące o przekroczeniu dopuszczalnych norm. Smog powstaje w momencie zmieszania powietrza z dużą ilością zanieczyszczeń np. dymu, spalin, kurzu oraz związków metali ciężkich, których średnica nie przekracza 2,5 mikrometra (PM2,5) i 10 mikrometrów (PM10). Gdy gołym okiem widać, że powietrze, którym oddychamy jest złej jakości zastanówmy się jaki wpływ ma ono na naszą skórę, która bezpośrednio narażona jest na oddziaływanie czynników zewnętrznych.
Wpływ smogu na skórę
Skóra to największy organ człowieka, pełni funkcję ochronną - izoluje od otoczenia, umożliwia wchłanianie niektórych substancji do organizmu. Zanieczyszczenia oddziałujące na skórę mogą mieć wpływ na cały organizm. Dla skóry najbardziej szkodliwe są pyły mające mniej niż 2,5 mikrometra, ponieważ są 50 razy mniejsze niż pory skóry. Naturalna bariera skóry nie stanowi dla nich przeszkody i bez problemu wnikają w jej głębsze partie. Wpływ smogu na skórę nie powinien być tematem nam obojętnym. Długotrwałe przebywanie w otoczeniu zanieczyszczeń powoduje nie tylko problemy z układem oddechowym, ale jest też przyczyną rozwoju nowotworów. Skóra osób żyjących w zanieczyszczonym powietrzu jest w gorszej kondycji niż tych żyjących w czystym otoczeniu. Co smog robi ze skórą? Przyspiesza jej proces starzenia, działa drażniąco, sprzyja powstawaniu trądziku oraz wyprysków. Po czym możesz zauważyć, że Twoja skóra nie radzi sobie ze smogiem:
- traci kolor, staje się szara i matowa,
- jest przesuszona i podrażniona,
- jest podatna na uszkodzenia,
- pojawiły lub nasiliły się zmiany trądzikowe,
- pory są widocznie zatkane, pojawiły się wągry i zaskórniki.
Smog a choroby skóry
Zanieczyszczenia powietrza mają szkodliwy wpływ nie tylko na nasze samopoczucie. Uszkodzenie bariery lipidowej skóry, zmniejszony poziom witaminy E, niszczenie kolagenu i elastyny to tylko kilka efektów wpływu smogu na skórę. Zanieczyszczenia powietrza zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób dermatologicznych: alergii skórnych, egzemy, trądziku, a nawet nowotworów skóry. Szczególnie zimą nasza skóra staje się podatna na zachorowania, ponieważ mróz i wiatr przesuszają ją i sprawiają, że staje się pozbawiona naturalnej bariery ochronnej.
Smog a starzenie się skóry
Zależy nam na naszym wyglądzie, chcemy przez długie lata wyglądać zdrowo i młodo. Smog niestety nie jest łaskawy i przyspiesza proces starzenia się skóry. Smog to „wylęgarnia” wolnych rodników, które doprowadzają do stresu oksydacyjnego, osłabiają procesy regeneracyjne skóry. Metale, jedne z zanieczyszczeń powietrza, niszczą komórki i białka skóry w drodze do wniknięcia w głąb organizmu, a to właśnie powoduje przedwczesne starzenie się skóry. Chcąc temu zapobiegać zastanówmy się jak chronić skórę przed smogiem.
Pielęgnacja a piękna skóra przez długie lata
Wiemy już co smog robi ze skórą i wcale nam się to nie podoba. Jak zahamować wpływ zanieczyszczeń powietrza na skórę? Jeśli masz możliwość unikaj kontaktu z zanieczyszczeniami. To wcale nie jest takie proste, w niektóre dni nie byłoby możliwe wyjście z domu, tak więc druga rada - skup się na oczyszczaniu! Po powrocie do domu dokładnie oczyść twarz delikatnymi, niepodrażniającymi kosmetykami myjącymi. Tak aby nie uszkodzić naturalnej warstwy ochronnej skóry – płaszcza hydrolipidowego. Dzięki mechanicznemu usunięciu zanieczyszczeń z powierzchni skóry możemy zahamować ich szkodliwy wpływ. Stosuj https://soremo.pl/peeling-do-twarzy i nie zapominaj o tonizacji. W składzie kosmetyków szukaj antyoksydantów, koenzymu Q10, witamin A, C i E, aby zneutralizować działanie wolnych rodników – dobrym wyborem będzie tu skoncentrowane serum. Przed wyjściem na zewnątrz użyj kremu nawilżającego, który ochroni skórę przed zanieczyszczeniami z powietrza. Zwróć uwagę również na kosmetyki mające w składzie filtr UV, który ochroni skórę przed wolnymi rodnikami, a co za tym idzie uszkodzeniem DNA na poziomie komórkowym oraz procesem starzenia się skóry.
Smog a choroby skóry, smog a starzenie się skóry... wszędzie pełno ostrzeń, nakazów i zakazów z tym związanych. Niestety o czystsze powietrze nie damy radę walczyć w pojedynkę, a musi to być w interesie ogółu społeczeństwa. Jednak wcale nie musimy godzić się na to, co smog robi ze skórą. Sprawdź asortyment kosmetyków pielęgnacyjny prosto z Azji i wybierz swoich sprzymierzeńców w walce ze smogiem, aby wpływ zanieczyszczeń powietrza na skórę nie odbił się na Twoim wyglądzie i zdrowiu.