Styl slow life
Życie w biegu, ogrom ciążących obowiązków i ani chwili dla siebie. Ciągłe myślenie, że życie umyka zbyt szybko, że coś nas omija. Ciągłe dążenie do perfekcji, zwracanie uwagi co inni powiedzą. To zabawne, ale nawet chodzimy szybciej niż nasi dziadkowie, aby zrobić więcej i szybciej. Dążymy do ciągłego doskonalenia się, co chwilę wyznaczamy sobie nowe cele, otaczamy się ogromem rzeczy. Ale może tak naprawdę to co najważniejsze w życiu nas omija? Skupienie się na sobie, ludziach nam bliskich, zadbanie o dobre samopoczucie i zdrowie. Kiedy żyjemy szybko, życie przemija również w zawrotnym tempie. Stajemy się samotnikami, wypaleni, niezdrowi. Tak wyglądają realia nie jednego z nas. Jednak to nic dobrego, zwolnij, żeby niczego nie przegapić. Koncepcja slow life wywodzi się z Rzymu, kiedy to w 1986 roku krytyk kulinarny Carlo Pertini zaprotestował przeciwko dominacji rynku przez znaną sieć restauracji fast food McDonald’s. Sprzeciwiał się, że serwują szybkie dania, ale niezdrowe. Restauratorzy na świecie szybko zareagowali tworząc koncepcje slow food. Czasochłonne przygotowywanie potraw na bazie naturalnych, zdrowych produktów zyskało na popularności. Świadomość konsumentów wzrastała, a slow food znajdowało coraz więcej swoich zwolenników.
Na czym polega idea slow life
Teraz koncepcja slow life to nie tylko slow food, ale i inne slow: fashion - moda, travel - podróże, cosmetics - kosmetyki, business - biznes. Na czym polega idea slow life? Na życiu wolniej, ale nie oznacza to wykluczenia nowoczesności. Nie jest to też życie w ślimaczym tempie. Zamiast życia w ciągłym biegu, coraz szybciej, chodzi o dostosowanie życia do swojego tempa, znalezienia harmonii. To jasne, że nie da się być ciągle slow, ale to na czym polega idea slow life to właśnie znalezienie balansu między pośpiechem, a spowolnieniem. Zwolnienie tempa na co dzień, skoncentrowanie się na własnych potrzebach, swoim zdrowiu i najbliższych.
Zasady slow life
Aby zwolnić, móc cieszyć się życiem i dostrzegać więcej zastosuj zasady slow life:
- Wolniej!
Nie pędź tak, nic złego się nie stanie, jeśli nie zrobisz wszystkiego natychmiast. Ciągły bieg sprawia, że jesteśmy ciągle zestresowani, wzrasta poziom kortyzolu w organizmie – hormonu stresu, który hamuje produkcję dopaminy – hormonu szczęścia i choć może mamy dużo to tak naprawdę nie czujemy się szczęśliwi. Zwolnij, dostrzegaj więcej, poznawaj, smakuj, odczuwaj.
- Priorytety – wyznacz cele
Zastanów się co jest dla Ciebie ważne. Bycie perfekcyjnym, bycie najlepszym pracownikiem, mieć najczystszy dom... Te wszystkie ważne rzeczy... Ale wszystkiego nie da się zrobić na raz, musimy sobie to uświadomić i nauczyć się wybierać spośród nich te, które są dla nas ważne, mniej ważne, a które całkowicie nie są nam do szczęścia potrzebne.
- Czas dla siebie
Nie poświęcaj życia na zadowalanie innych! Bądź sobą i dla siebie. Bądź na chwilę samolubem, znajdź czas na zadbanie tylko o siebie, na robienie tego co przynosi Ci radość.
- Slow food
Zadbaj o zdrową dietę. Nie raz słyszymy „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Gotuj z przyjemnością, smakuj, odkrywaj nowości. Posiłki spożywaj w spokoju, bez telewizora, bez komputera, bez telefonu. Ciesz się jedzeniem i na nim się skupiaj.
- Zrób coś samemu
Znajdź zajęcia, które przynoszą Ci radość. Hobby, które pozwoli Ci na relaks. Zobaczysz jaką radość przyniesie Ci zrobienie czegoś samemu od początku do końca. Nie zniechęcaj się.
- Zadbaj o relacje
Znajdź czas na rozmowę z bliskimi, wygadaj się, opowiedz co wydarzyło się w ciągu dnia. Zachowaj jednak balans, pamiętaj, że nie musisz być na każde zawołanie.
- Odłącz się – kontroluj docierające do Ciebie informacje
Ogrom wiadomości nas przytłacza. Media ciągle pędzą. Znajdź chwilę wytchnienia, odłóż telefon, wyłącz telewizor. Wyluzuj, jeśli nie przeczytasz od razu newsa nic się nie stanie, świat się nie zawali. Dla lepszego snu zaleca się takie odłączenie wieczorem, które pozwoli organizmowi się wyciszyć i uspokoić.
- Popatrz na to z boku
Dużo się dzieje, nie panikuj, pozwól na spojrzenie na sprawę z boku. To pomoże Ci znaleźć rozwiązanie na chłodno, kontrolując emocje. Otaczaj się naturą ona pozwalaj zachować spokój.
- Uwaga
Nie spiesząc się zauważysz więcej, doświadczysz więcej. Slow life to dokonywanie świadomych wyborów w wielu dziedzinach życia.
- Małe sukcesy – doceniaj to co tu i teraz
Takie małe radości zdarzają się codziennie. Naucz się nimi cieszyć, nie są bez znaczenia. Poprawią Ci humor, ale musisz je zauważyć w tym ciągłym biegu.
Kosmetyki a slow life
Styl slow life to również wybór kosmetyków. Nie znajdziesz w nich sztucznych elementów, barwników, alkoholu, ulepszaczy, które zamiast pomóc mogą zaszkodzić. Kosmetyki a slow life, czyli naturalne składy, przemyślane formuły, starannie dobrane składniki o skutecznym działaniu. Dbałość o Twoją skórę piękny, młody wygląd przez długie lata. Znajdź czas na przemyślenie, co dla Twojej skóry jest dobre, czego potrzebujesz.
Slow life to balans między pogonią za codziennymi obowiązkami, a świadomym życiem. Dzięki znalezieniu harmonii będziemy szczęśliwsi, zdrowsi i doświadczymy więcej.