Czym jest peeling mechaniczny?
Peeling to niezbędny zabieg pielęgnacyjny, aby utrzymać piękną i zdrową skórę. Martwy naskórek nie pozwala skórze normalnie funkcjonować, blokuje składniki odżywcze kosmetyków pielęgnacyjnych i przyznajmy szczerze nie wygląda dobrze. Dwa najpopularniejsze peelingi to enzymatyczny oraz mechaniczny. Peeling enzymatyczny uważany jest za najbardziej delikatny, dzięki enzymom roślinnym rozpuszcza martwy naskórek bez pocierania. Peeling mechaniczny jest z kolei najbardziej popularny wśród peelingów. Tu martwy naskórek usuwany jest za pomocą drobinek ścierających np. cukru, kawy, soli czy pestek owoców. Peeling mechaniczny wykonywany w salonie kosmetycznym to mfkrodermabrazja. Drobinkami ścierającymi są tu mikrokryształki uderzające z dużą prędkością, dlatego ważne jest aby poddawać się zabiegowi tylko u wykwalifikowanych kosmetologów. Systematyczne usuwanie martwego naskórka pomoże uniknąć wielu problemów skórnych.
Peeling mechaniczny zastosowanie
Peeling fizyczny w kosmetyce znany jest od wielu lat. Już w starożytnym Egipcie był stosowany podczas kąpieli, używano wtedy mieszanki soli i miodu. Peeling mechaniczny w zależności od wielkości drobinek ścierającej stosujemy do dedykowanej partii ciała i tak:
- peeling drobnoziarnisty - na twarz – wybieraj peeling dedykowany skórze twarzy, ponieważ jest ona znacznie delikatniejsza niż na reszcie ciała, przez co podatna bardziej na uszkodzenia i podrażnienia,
- peeling gruboziarnisty – na ramiona, brzuch, uda, pośladki, łydki, plecy – pomaga w walce z wieloma problemami skórnymi, do zastosowania na mokre ciało np. podczas kąpieli czy prysznica, działa oczyszczająco i usuwa martwy naskórek, zabieg ten ujędrnia, poprawia ukrwienie, a nawet zapobiega powstawaniu cellulitu.
Wykonuj peeling mechaniczny w domu podczas wieczornego rytuału pielęgnacyjnego 1-2 razy w tygodniu, to pozwoli Ci utrzymać skórę w dobrej kondycji.
Dlaczego stosujemy peeling:
- usuwa martwy naskórek,
- pobudza skórę do produkcji nowych komórek,
- nawilża,
- poprawia ukrwienie skóry,
- rozjaśnia plamy i przebarwienia skóry – ujednolica koloryt,
- wygładza drobne blizny i zmarszczki,
- uelastycznia i ujędrnia skórę,
- usuwa zanieczyszczenia (wągry, zaskórniki),
- pomaga w walce z rozstępami i bliznami potrądzikowymi,
- usprawnia przenikanie składników aktywnych kosmetyków pielęgnujących.
Peeling wykonywany mechanicznie nakładamy na zwilżoną skórę i pocieramy okrężnymi ruchami przez ok. 2-5 minut (według zaleceń producenta). Następnie zmywamy go ciepłą wodą. Stosujemy średnio 1-2 razy w tygodniu. Efekt widoczny od razu – widocznie gładsza skóra.
Peeling mechaniczny przeciwwskazania
Niestety peeling mechaniczny nie jest polecany dla posiadaczy skóry wrażliwej i naczynkowej, ponieważ może prowadzić do jej podrażnienia. Inne przeciwwskazania to:
- opryszczka,
- rany,
- stany zapalne,
- otarcia naskórka,
- choroba grzybicza skóry,
- silne zmiany trądzikowe,
- brodawki skórne,
- alergie skórne,
- ropne krosty.
Jeżeli borykasz się z powyższymi problemami przed zastosowaniem peelingu mechanicznego koniecznie skonsultuj się z lekarzem dermatologiem.
Peeling mechaniczny efekty uboczne
W zależności w jakiej kondycji jest Twoja skóra i jakiego jest rodzaju po peelingu możesz spotkać się z efektami ubocznymi, które mogą przynieść odczucie dyskomfortu. Szczególnie mogą dotknąć osoby, które nigdy wcześniej nie miały wykonywanego peelingu mechanicznego. Może wystąpić:
- uczucie ściągnięcia skóry,
- zaczerwienienie,
- pieczenie,
- opryszczka.
Większość skutków ubocznych peelingu mechanicznego znika po kilku dniach, a nawet godzinach, jeżeli utrzymuje się dłużej koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Uwaga: peeling mechaniczny w domu może przynieść Ci wiele frajdy, weź jednak pod uwagę fakt, że zawarte w nim drobinki ścierające mogą podrażnić Twoją skórę, dlatego używaj go z zachowaniem szczególnej ostrożności.
Peeling mechaniczny to niezwykle skuteczny zabieg przynoszący wiele korzyści dla skóry. Wybieraj sprawdzone, naturalne składy. Jeżeli posiadasz skórę wrażliwą nie rezygnuj i wypróbuj peeling enzymatyczny i ciesz się świetną kondycją skóry przez wiele lat!