Miód w kosmetologii
Miodu używa niemal każdy i to nie tylko ze względu na słodki smak. Miód to skarbnica witamin, ma szerokie zastosowanie w medycynie i kosmetyce. Wspomaga leczenie przeziębień, wzmacnia odporność organizmu, wpływa uspokajająco na nerwy i pomaga na problemy z zasypianiem. Miód w kosmetologii wykorzystywany jest najczęściej w czystej formie lub propolisu – mleczka pszczelego. Produkcja miodu przez pszczoły jest procesem złożonym, to jak będzie produkowany ma wpływ na jego skład i właściwości. Pszczoły zanoszą nektar kwiatowy lub spadź do ula i gromadzą go w plastrze. Pod wypływem kwasu mrówkowego i enzymów sacharoza przekształca się w fruktozę i glukozę. Miód może mieć różną barwę od białej, jasnożółtej po brązową.
Właściwości kosmetyczne miodu
Miód doskonale wpływa na kondycję skóry, składa się w 80% z cukru i około 18% wody. Zawiera szereg dobroczynnych składników:
-
witaminę A,
-
witaminy z grupy B,
-
witaminę C,
-
witaminę E,
-
sole mineralne,
-
cukry,
-
olejki eteryczne,
-
biotynę,
-
tiaminę,
-
ryboflawinę,
-
kwas pantenowy,
-
kwas foliowy,
-
kwas askorbinowy.
Skład niezwykle bogaty, sprawdźmy jak miód wpływa na skórę:
-
zmniejsza ryzyko wystąpienia blizn,
-
przyspiesza proces regeneracji skóry,
-
przyspiesza gojenia ran,
-
jest bakteriobójczy,
-
działa przeciwzapalnie,
-
pomaga w walce z trądzikiem,
-
nawilża,
-
hamuje proces degradacji komórek,
-
zmniejsza wydzielanie sebum,
-
ma właściwości przeciwutleniające.
Na koniec poznajmy właściwości kosmetyczne miodu w zależności od jego rodzaju:
-
miód spadziowy – ma właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, idealny na infekcje skórne i przeziębienie,
-
miód wielokwiatowy – działa energetyzująco,
-
miód lipowy – działa przeciwgorączkowo, reguluje ciśnienie, łagodzi stres i ułatwia zasypianie,
-
miód manuka – działa antybakteryjnie,
-
miód wrzosowy – działa przeciwzapalnie,
-
miód gryczany – wzmacnia naczynia krwionośne, przyspiesza gojenie ran i regenerację skóry, miód na zmarszczki, dedykowany skórze naczynkowej.
Miód na zmarszczki
To zadziwiające ale… miód wygładza zmarszczki i opóźnia proces starzenia się skóry! A to za sprawą witamin obecnych w miodzie. Witamina E wzmacnia barierę lipidową naskórka, chroniącą przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, dodatkowo uaktywnia procesy regeneracyjne i nawilża. Witamina C przyspiesza syntezę kolagenu. Składniki miodu chronią przed działaniem wolnych rodników, poprawiają ukrwienie i zapewniają optymalny poziom nawilżenia. Miód przywraca zdrowy koloryt, likwiduje przebarwienia i poprawia kondycję naczyń krwionośnych przez co polecany jest dla posiadaczy cery naczynkowej.
Miód na choroby skóry
Miód może być też stosowany pomocnie w leczeniu chorób skóry. Polecany jest na:
-
oparzenia i odmrożenia,
-
rany,
-
leczenie owrzodzeń,
-
leczenie odleżyn,
-
leczenie trądu,
-
leczenie liszajów,
-
leczenie wyprysków.
Miód wspomaga procesy regeneracyjne, chroni przed zakażeniem, wspomaga proces gojenia się ran - usuwa chore tkanki, a w ich miejsce tworzą się zdrowe – to tak zwany proces ziarninowania. Ponadto miód wchłania ropę, zabezpiecza uszkodzoną skórę przed przedostaniem się drobnoustrojów. W terapii leczenia skóry miodem stosuje się jego płynną postać w formie opatrunków. Lekarze polecają również picie naparów ziół z dodatkiem miodu, ten działa przeciwzapalnie.
Miód pomocnik w leczeniu schorzeń
Miód na choroby skóry? Bez wątpliwości, ale nie tylko. Miód stosowany jest również do leczenia chorób błony śluzowej, przeziębienia, stanów zapalnych przyzębia, paradontozy, schorzeń na tle grzybicznym jamy ustnej i dziąseł. Łagodzi biegunki, pomaga w leczeniu wrzodów żołądka oraz wątroby. Dodatkowo miód stosuje się pomocniczo przy leczeniu hemoroidów oraz schorzeń ginekologicznych (np. stanów zapalnych). Stosuje się go też w okulistyce na zakażenia drobnoustrojami. Ponadto miód ma dobroczynny wpływ na organizm człowieka:
-
serce - poprawia jego wydolność i wzmacnia je,
-
nerwy – pomaga w zasypianiu,
-
mózg – pobudza go do pracy.
Mycie twarzy miodem – czy to możliwe?
Twoja skóra jest podatna na podrażnienia? Staje się czerwona i pojawiają się na niej niedoskonałości? Wypróbuj mycie twarzy miodem! To zaskakujące jak ta kilkudniowa terapia wpływa na poprawę kondycji skóry. Pamiętaj jednak, miód nie rozpuszcza makijażu, dlatego przed jego aplikacją wykonaj demakijaż. Nakładaj miód na skórę zwilżoną ciepłą wodą, to pomoże w jego rozprowadzeniu. Masuj skórę, okrężnymi ruchami przez kilka minut. Na koniec zmyj go ciepłą wodą. Miód sprawi, że Twoja skóra stanie się oczyszczona i odświeżona, doskonale nawilża i wygładza. Uwaga, jeśli masz tendencję do alergii, pamiętaj, że miód może uczulić i wywołać wysypkę lub zaczerwienienie. Ostrożnie podejdź do tego zabiegu i sprawdź czy na pewno jest dla Ciebie.
Kosmetyki na bazie miodu
Miód jako składnik kosmetyków pojawia się bardzo często. Doskonałym zabiegiem dla skóry jest kąpiel z dodatkiem miodu. Idealnie sprawdza się też do pielęgnacji skóry ust, szczególnie ukojenie przynosi spękanym i spierzchniętej skórze. W drogeriach znajdziesz cały arsenał świetnych kosmetyków na bazie miodu, szukaj go w:
-
sleeping pack – maseczkach całonocnych,
-
balsamach.
Kosmetyki na bazie miodu regenerują skórę, polecane są szczególnie dla tej przesuszonej ponieważ ma właściwości nawilżające i kojące. Koniecznie sprawdź jak miód wpływa na skórę, jeden naturalny składnik, a może zdziałać tyle dobrego!