
Jak powstają zmarszczki
Zmora niemalże każdej kobiety… chcemy nie dopuścić do ich powstania, wiele myślimy, gdy już je mamy jak skutecznie się ich pozbyć… Zmarszczki – oznaka starzenia się skóry. Dla wielu z nas jest to problem nie tylko estetyczny, ale i zaniża naszą samoocenę, jest przyczyną złego samopoczucia. Zależny nam, aby wyglądać pięknie i młodo. Nie istnieje złoty środek, który zatrzyma proces starzenia się skóry, ale można go skutecznie opóźnić.
Czym są zmarszczki
Pojawiają się już po 25 roku życia i z upływem czasu jest ich coraz więcej. Na skórze młodej osoby nie znajdziesz zmarszczek, ponieważ ma wiele podkładów kolagenu i elastyny odpowiedzialnych za ekstatyczność skóry i jej jednolitą strukturę. Młoda skóra ma też pokłady kwasu hialuronowego na odpowiednim poziomie – naturalny podskórny wypełniacz. Razem kwas hialuronowy, kolagen i elastyna tworzą rusztowanie skóry i zapewniają odpowiednie napięcie. Zmarszczki to załamanie struktury skóry spowodowane niedoborem właśnie tych substancji. Z wiekiem tracimy je i pogarsza się ich jakość. Naturalny proces ich produkcji jest spowolniony przez brak witaminy A, C oraz E. Zmniejszona ilość kwasu hialuronowego pod skórą, wiotczenie włókien kolagenu i elastyny powoduje, że skóra w tych miejscach zapada się i tworzą się zmarszczki.
Przyczyny powstawania zmarszczek
Na pojawienie się zmarszczek ma wpływ wiele czynników. To jak szybko się pojawią zależy między innymi od predyspozycji genetycznych. Do szybszego starzenia się skóry przyczynia się również promieniowanie UV, zanieczyszczenia powietrza, smog, dym papierosowy oraz wolne rodniki. Jeżeli prowadzisz niezdrowy tryb życia i wystarczająco nie dbasz o siebie również możesz pomóc w przyspieszeniu tego procesu. Dla przykładu palenie papierów sprzyja powstawaniu zmarszczek w okolicy ust, a tytoń hamuje proces regeneracji skóry. Ogromne znaczenie ma też stres – wydzielany kortyzol hormon stresu uszkadza fibroblasty produkujące kolagen. Na powstawanie zmarszczek wpływ ma też rodzaj posiadanej skóry - sucha i wrażliwa starzeje się szybciej, ponieważ brak nawilżenia sprzyja powstawaniu zmarszczek.
Rodzaje zmarszczek
Zmarszczki dzielimy na:
- zmarszczki mimiczne / zmarszczki dynamiczne – pojawiają się wyniku pracy mięśni twarzy w okolicy oczu, ust, nosa i na czole,
- zmarszczki grawitacyjne – powstają po trzydziestym roku życia, spowodowane są z utratą elastyczności skóry w jej naturalnym procesie starzenia się,
- zmarszczki strukturalne - spowodowane promieniowaniem UV – pojawiają się z powodu braku odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej i towarzyszą im przebarwienia.
Zmarszczki według miejsca ich występowania:
- zmarszczki na czole – pionowe i poziome,
- zmarszczki wokół oczu – w kącikach oczu, pod oczami,
- zmarszczki wokół ust – zmarszczki palacza, zmarszczki marionetki, bruzdy przynosowe,
- zmarszczki na dekolcie,
- zmarszczki na szyi,
- zmarszczki na dłoniach,
- zmarszczki na stopach.
Kiedy pojawiają się zmarszczki
Jako pierwsze pojawiają się zmarszczki mimiczne, najczęściej w okolicy 25 roku życia, to tak zwane „kurze łapki”. Spowodowane są pracą mięśni twarzy i powstają w okolicy oczu, ust i nosa. Zmarszczki na szyi i innych partiach ciała powstają za sprawą grawitacji i ubytków kolagenu najczęściej po 50 roku życia. Proces starzenia się skóry przyspiesza również duża ekspozycja na słońce i niestosowanie filtrów przeciwsłonecznych. Co ciekawe powstaniu zmarszczek sprzyja również nieodpowiedni demakijaż skóry, pozostawianie makijażu na noc powoduje, że skóra nie może oddychać, a jej naturalny proces regeneracji znacznie spowalnia.
Jak walczyć ze zmarszczkami – sposoby na zmarszczki
Podstawowa zasada zdrowej skóry to pielęgnacja! Dbaj o siebie, pij dużo wody, znajdź czas na odpoczynek i aktywność fizyczną. Swojej skórze zapewnij codzienne oczyszczanie, zawsze zmyj makijaż przed pójściem spać. Wychodząc na słońce nie zapomnij o kremie z filtrem, świetnym rozwiązaniem na co dzień będzie zastosowanie azjatyckich kremów bb w formule których znajdziesz filtr chroniący przed szkodliwym działaniem UV. Wygrzewanie się na słońcu jest przyjemne, podczas wypoczynku, szczególnie nad wodą nie zapomnij o ponawianiu aplikacji kremu chroniącego przed słońcem. W wieczornej pielęgnacji pamiętaj o nawilżeniu! Nie może tu zabraknąć kremu oraz serum. Te o działaniu przeciwstarzeniowym w swoim składzie mają: witaminę C i E, koenzym Q10, kwas hialuronowy, kolagen, peptydy, śluz ślimaka. Ujędrnią skórę i sprawią, że będzie bardziej elastyczna.