Cienie pod oczami – przyczyny i jak sobie z nimi radzić
Worki pod oczami pojawiają się po nieprzespanej nocy, gdy jesteśmy zmęczeni lub diametralnie zmieniliśmy swój styl życia. Cienie to żółtawe, szare lub fioletowe zabarwienie pod oczami, które nie wygląda zbyt estetycznie. Jeżeli opuchlizna pod oczami utrzymuje się przez długi czas i towarzyszą jej inne dolegliwości może to świadczyć o chorobie. Koniecznie obserwuj siebie i w razie potrzeby udaj się do lekarza. Jeżeli czujesz się dobrze sprawdź, jak możesz walczyć z opuchlizną pod oczami.
Jak powstaje opuchlizna pod oczami
Cienie pod oczami powoduje zastój limfy. W jej odpływie pomagają zimne okłady i wypoczynek. To czy mamy sińce pod oczami warunkuje również genetyka, ponieważ dziedziczymy rozkład podskórnej tkanki tłuszczowej oraz naczyń krwionośnych. Cienie pod oczami powodują również:
- alergie - na kurz, roztocza, sierść zwierząt, składniki kosmetyków, produkty spożywcze,
- palenie papierosów – nikotyna wyniszcza organizm, u palaczy skóra często staje się szara,
- nadużywanie alkoholu,
- picie dużej ilości kawy,
- stres – u niektórych osób cienie pod oczami pojawią się jako reakcja w stresującym okresie,
- nadmierna ekspozycja na słońce,
- nieodpowiednia pielęgnacja delikatnej skóry okolicy oczu,
- wiek – skóra w okolicy oczu staje się z upływem czasu bardzo cienka, uwidacznia się sieć naczyń krwionośnych, które są niebieskie lub fioletowawe przez co skóra pod oczami wygląda na siną,
- choroby.
Przy jakich chorobach występują obrzęki pod oczami
Gdy cienie pod oczami towarzyszą nam przez długi czas i nie jesteśmy w stanie nic z nimi zrobić niestety mogą być objawem choroby. Gdy ich kolor staje się bardziej intensywny, nie ma dnia, kiedy by ich nie było i towarzyszą im inne dolegliwości koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Sińce pod oczami mogą być objawem choroby takiej jak:
- cukrzyca,
- nadciśnienie,
- niedoczynność tarczycy,
- zapalenie tarczycy,
- choroby nerek,
- zapalenie skórno – mięśniowe,
- zapalenie spojówek,
- zapalenie błony śluzowej nosa,
- atopowe zapalenie skóry,
- anemia / niedokrwistość,
- odwodnienie,
- niedożywienie,
- zarażenie pasożytami np. owsiki.
Jak pozbyć się cieni pod oczami
Jeżeli sińce pod oczami nie są spowodowane chorobą możemy z nimi walczyć. Niestety nie możemy zatrzymać upływu czasu i z wiekiem sińce pojawią się niemal u każdego. Jednak dbając odpowiednio o siebie i o skórę możemy spowolnić jej proces starzenia. Jak zmniejszyć cienie pod oczami:
- wyśpij się – dobry sen to podstawa zdrowego wyglądu,
- pij wodę – odpowiednio nawodniony organizm łatwiej pozbywa się toksyn oraz szkodliwych produktów przemiany materii, skóra wygląda świeżo i zdrowo,
- stosuj zbilansowaną dietę – dostarczenie odpowiedniej ilości składników odżywczych ma wpływ na wygląd skóry,
- stosuj kremy dedykowane dla skóry okolic oczu – skóra wokół oczu jest znacznie cieńsza niż reszta na naszym ciele, dlatego wymaga specjalnej pielęgnacji,
- pozwól sobie na SPA w domu – w Soremo znajdziesz maseczki na oczy, płatki hydrożelowe pod oczy, które możesz stosować w domu.
Cienie pod oczami to nie tylko sprawa estetyczna, niestety mogą sygnalizować chorobę. Jeśli jednak czujesz się dobrze, aby zmniejszyć obrzęk pod oczami stosuj zimne okłady. Świetnie sprawdzą się tu plasterki ogórka lub płatki hydrożelowe. Płatki dla uzyskania efektu chłodzenia przed nałożeniem możesz schłodzić w lodówce. Koniecznie spróbuj bez wychodzenia z domu!