
Jak picie wody wpływa na skórę?
Bez wody nie ma życia. Picie odpowiedniej ilości wody to kluczowy element prawidłowego funkcjonowania organizmu. Gdy nie dostarczamy mu odpowiedniej ilości wody borykamy się z szeregiem problemów takich jak:
• zaburzenia funkcjonowania narządów wewnętrznych,
• choroby układu krwionośnego,
• spowolniony metabolizm,
• częste bóle głowy,
• złe samopoczucie,
• senność,
• brak apetytu,
• odczucie wiecznego zmęczenia,
• brak koncentracji,
• luki w pamięci,
• pogorszenie się wyglądu skóry.
Woda jest niezbędna na większości reakcji w organizmie. Spadek poziomu wody i elektrolitów może skończyć się utratą przytomności, a nawet śmiercią. To woda reguluje temperaturę ciała, ph i ciśnienie, odgrywa kluczową rolę w transporcie tlenu do komórek ciała. Dzięki niej jest możliwe usuwanie toksycznych substancji przemiany materii z organizmu. Przyjrzyjmy się zależności woda a skóra.
Jak woda wpływa na kondycję skóry?
Człowiek składa się w ok. 70% z wody z tego 20-30% znajduje się w skórze. Aby zachować młody i świeży wygląd skóry przez wiele lat nie wystarczy nawodnić skórę od zewnątrz, należy zadbać również o nią od środka. Przyjrzyjmy się jak woda wpływa na kondycję skóry, zacznijmy od tego jak wygląda skóra odwodniona:
• traci jędrność i elastyczność,
• jest szorstka,
• szarzeje,
• pojawiają się plamy i przebarwienia, koloryt jest niejednolity,
• pojawiają się zmarszczki i wypryski,
• jest podatna na podrażnienia i uszkodzenia,
• trudniej się goi,
• staje się wrażliwa, podatna na alergie.
Teraz jak wygląda skóra odpowiednio nawodniona:
• jest sprężysta i jędrna,
• ma jednolity koloryt,
• wygląda młodo, zdrowo i świeżo,
• zdecydowanie mniej podatna jest na uszkodzenia mechaniczne.
Gdy w naszym organizmie jest za mało wody od razu widać to po kondycji naszej skóry. Jak woda wpływa na skórę? Toksyny nie mają ujścia i gromadzą się przez co „zatruwają” organizm, skóra staje się szara, wygląda na „chorą”.
Czy picie wody poprawia wygląd skóry?
Niezaprzeczalnie! Odpowiednie nawodnienie skóry usprawnia przepływ krwi w naczyniach kapilarnych, przez co poprawia się jej ukrwienie. Codziennie powinniśmy dostarczyć naszemu organizmowi ok. 1,5- 2 litry wody. Pamiętając przy tym, że wypicie jej za jednym zamachem nie przyniesie pożądanego efektu i szybko zostanie wydalona przez organizm. Należy ją stopniowo dostarczać w ciągu dnia. Zapotrzebowanie to będzie większe w upalne dni. Zadając sobie pytanie czy picie wody poprawia wygląd skóry pomyśl o niepodlanej, więdnącej roślinie, podobnie dzieje się ze skórą, której nie dostarczysz odpowiedniej ilości wody. Spójrzmy na zależności: woda a zmarszczki, nawadnianie organizmu a trądzik – może Was to dziwić, ale wpływ wody na skórę jest ogromny.
Picie wody a zmarszczki – rola wody w skórze
Woda jest kluczowym elementem płaszcza hydrolipidowego, pozwala na utrzymanie odpowiedniego nawilżenia skóry oraz transportuje składniki odżywcze do jej komórek. Praca znajdujących się w skórze właściwej fibroblastów odpowiedzialnych za produkcję elastyny i kolagenu jest zaburzona już na poziomie 2% odwodnienia. Wiąże się to z przyspieszeniem procesu starzenia się skóry. Picie wody a zmarszczki to nierozerwalny duet. Utrzymanie nawodnionej skóry sprawia, że skóra jest lśniąca i promienna. Niestety nie ma co liczyć na to, że samo picie wody redukuje zmarszczki, bo chociaż sprawia, że skóra jest bardziej elastyczna to jej proces starzenia się jest czymś naturalnym. Aby zmarszczki nie pojawiły się przedwcześnie koniecznie odpowiednio nawadniaj organizm. Do tego włącz do swojej codziennej pielęgnacji krem nawilżający ze składnikami aktywnymi takimi jak np. filtrat ze śluzu ślimaka. To niewątpliwe pozwoli Ci cieszyć się piękną skórą przez wiele lat.
Picie wody a trądzik
Kolejna ważna zależność nawadnianie organizmu a trądzik, który jest zmorą wielu osób nie tylko nastolatków, ale i dorosłych. Picie wody nie zlikwiduje trądziku, ale pomoże zapobiec jego powstawaniu. Zdrowy tryb życia jest rozwiązaniem wielu problemów, a woda to ważny składnik diety. Dzięki piciu odpowiedniej ilości wody organizm jest w stanie usunąć toksyny przez pory skóry. Jeśli wody jest za mało toksyny gromadzą się pod skórą i powodują stan zapalny, a co za tym idzie nasila się trądzik. Picie większej ilości wody może też przyczynić się do zmniejszenia ilość wydzielanego sebum - jednej z przyczyn powstawania trądziku. Picie wody a trądzik to jedno, ale ważne jest też jak dbasz o swoją skórę, myjesz twarz wodą? Tu może leżeć przyczyna, problemu z trądzikiem. Używanie do mycia bieżącej wody dla wielu z nas nie stanowi problemu. Problem zaczyna się gdy jest to woda twarda - zawiera dużą ilość rozpuszczonych minerałów – niekoniecznie mających dobry wpływ na kondycję skóry. Najbardziej szkodliwy okazuje się wapń, który przy częstym kontakcie zewnętrznym przyczynia się do powstawania wyprysków i zaostrza zmiany trądzikowe.
Woda a skóra – jak woda działa na skórę
Niewątpliwe rola wody w skórze jest kluczowa dla jej zdrowia i wyglądu. Ważne jest też jej oczyszczanie. Przyjemny, chłodny prysznic lub relaksująca wieczorna kąpiel ukoi Twoje nerwy i zredukuje poziom stresu, które odbijają się na wyglądzie Twojej skóry. Należy przy tym pamiętać, jak woda działa na skórę, że jej długotrwałe namaczanie może pozbawić ją naturalnej bariery ochronnej. Kąpiel w chłodnej wodzie pomaga zredukować zaczerwienienia skóry, zamyka pory i zapobiega ich zatykaniu, ciepła kąpiel z kolei otwiera pory skóry dzięki czemu lepiej wchłania składniki aktywne kosmetyków pielęgnujących. Borykasz się z opuchlizną pod oczami? Tu również pomoże woda – chłodna przyczyni się do zmniejszenia obrzęku. Wiele preparatów leczniczych i kosmetyków jest produkowane właśnie na bazie wody.
Wpływ wody na skórę jest zauważalny. Zarówno nawadnianie jej od wewnątrz (picie wody) jak i zewnątrz (mycie, kosmetyki pielęgnujące na bazie wody) jest niezwykle istotne aby utrzymać ją w dobrej kondycji. Dbaj o siebie, utrzymuj zbilansowaną dietę i pij odpowiednio dużo wody!